Kanyon Yönetim

"Dünyanın Bir Numaralı Güvenlik Şirketi ile Çalışıyoruz."

Güvenlikte Teknoloji Desteği

2015 yılından itibaren Kanyon’da, EGÇ (Entegre Güvenlik Çözümleri) olarak adlandırılan teknolojik desteği sağlıyoruz. Kanyon Operasyon Müdürü Sn. Alpar Arapoğlu, EGÇ’nin Kanyon’a getirisini anlatıyor:

“Kanyon, 2015 yılında, 10 yıl boyunca kullandığı teknolojiyi terk ederek Entegre Güvenlik Çözümleri’ne geçiş yaptı. Eski sistemimiz konvansiyonel kamera çözümleri idi. Entegre Güvenlik Çözümleri ise sadece kamera çözümlerini değil, başka hususları da kapsıyor. Biz eski bir teknoloji ile yoluna devam ediyorduk ancak misafir sayısı gittikçe artan (yılda 1,5 milyon ziyaretçi) ve bu anlamda suç ve suçlularla mücadelesi de artan bir alışveriş ve yaşam merkeziydik. Birincisi; teknolojinin çok daha fazla gelişmiş olması, ikincisi; Securitas’ın önerdiği Entegre Güvenlik Çözümleri’nin kameranın ötesinde bir teknolojiye sahip olması, üçüncüsü ise; EGÇ’nin finansman modeli bizi Securitas Grup’tan bunu almaya yöneltti.

Bu teknolojinin Global’deki çözüm partnerleri ve sistemin sürekli geliştiriliyor olması da önemli. Yani siz bize diğer bir tedarikçiden kamera alıp uygulayan pozisyonda değil, bu işin partnerleri ile teknolojiyi sürekli geliştirip bizlere sunabilen, devamlılığı ve sürdürülebilirliği olan bir model önerdiniz. Finansman modeline gelecek olursak, bu teknolojik hizmeti taksitlendirmek ile kalmayıp, bizim belli oranda güvenlik görevlisinden tasarruf ederek yatırdığımız paranın geri dönüşüne de imkân sağlamış oldunuz. Diğer bir deyimle hem sistem kendi kendini finanse etmiş oldu (cap-ex) hem de uzun vadede operasyonel maliyetlerimiz (op-ex) aidata yansıttıklarımız) azaldı. Teknolojim beni zorlamadan yenilendi, en yeni teknolojiye kavuştum. Sahada bize daha güvenli bir AVM’de işimizi güvenle yapma imkânı da sağladınız. Aldığımız sistem akıllı bir sistem, kendi kendini geliştirebilen bir sistem. Bu anlamda operasyonumuza da çok olumlu yönde yansıdı.

Örneğin, tespit ve müdahale sürelerimiz çok düştü. Sistemler akıllı olduğu için AVM’nin içinde vedış alanda kendi kendine alarm üretebiliyor. Bazı noktalarımızı güvenlik görevlisi olmadan, kameralarımıza emanet edebiliyoruz. Buralara uzaktan erişim de sağlayabiliyoruz; anons etmek suretiyle gördüğümüz sorunlu noktalara müdahale edebiliyoruz. Dolayısıyla günlük hayatta kendimizi daha güvenli hissediyoruz. Sistem lokal olarak Kanyon’un Güvenlik Kontrol Merkezi’nden yürüyor. Bunun yanı sıra bir de Uzaktan İzleme Merkezi tarafından destekleniyoruz. Bu da yönetici tarafında güvende hissetmemizi sağlıyor. Yani sadece kendi güvenlik kontrol merkezimiz değil, Securitas tarafında da bizi bir gözün izliyor olması bize daha çok güven vermekte.

Securitas İtfaiye Hizmetleri

Securitas İtfaiye Hizmetleri, yaklaşık bir yıldır Kanyon’da hizmet veriyor. Sn. Arapoğlu, hizmetten son derece memnun olduklarını, işin tam anlamıyla profesyonel şekilde yapıldığını ifade ediyor:

“Acil durum yönetiminde eski ile yeni arasındaki farka bakmak gerekiyor. Bu işin biraz geçmişine bakarsak; ilk olarak yangın sistemleri genellikle kurumlar tarafından, güvenlik ekibinden belli bir kadro bu işe ayrılmak suretiyle, kurumda yangın yükü veya ziyaret sayısı ve acil durumlardan etkilenebilecek insan sayısı düşünülerek tesis içi yönetilen bir işti. Securitas bu işi daha kurumsal bir seviyeye taşıyarak fark yarattı. Yangın acil durum yönetim seviyesi böylece profesyonel bir seviyeye ulaşmış oldu. Securitas’ta bu işi profesyonel kimlik itibarı ile yangını ve acil durum yönetimini bilen, yıllarca bu işin eğitimini almış insanlar yapıyor. Kurumsal organizasyon şemasında güvenlik biriminin yetki ve sorumlulukları arasında yer alan acil durum yönetimi; Securitas’ın sunduğu itfaiye hizmetlerinin organizasyon şemasına dahil edilmesiyle birlikte sadece güvenlik bölümünün değil, bütün şirketin organizasyonuna hizmet veren bir seviyeye taşındı. Kurum içinde güvenlik bölümü üzerinden yürüyen işler artık teknik, mimari ve iş güvenliği gibi bölümlerin de dahil edilmesiyle birlikte işin her aşaması Securitas İtfaiye Hizmetleri yöneticileri tarafından koordine edilerek gerçekleştirilebiliyor.

Burada yangın güvenliğinden dekorasyon/inşaat çalışmalara kadar bizzat İtfaiye Hizmetleri yöneticileri tarafından teknolojik donanım, yazılım, fiziksel yeterlilikler ve müdahale ekiplerinin eğitim ihtiyaçlarına kadar kontrol ve analizler yapılmaktadır. Teknik/mimari bölümleri olan kuruluşların yangın bilgisinin belli alanlarında yetkinlik seviyelerinin düşük olduğunu görüyorum. Securitas, donanım ve yazılım açısından doğru bilgilere sahip yöneticiler tarafından yönetilmektedir.” 

Securitas Farkı

Güvenlik sektöründe bir hayli deneyimli Sn. Alpar Arapoğlu’na, Securitas’ı diğer güvenlik firmalarından ayıran nedir diye sorduk: “Birincisi; benim özel güvenlik şirketi deneyimim var. Dolayısıyla özel güvenlik şirketleri arasında bir kıyaslama yapabiliyorum. İkincisi; müşteri olarak da bir temsilci yönüm var. Hem yüklenici, hem müşteri tarafında çalışmış bir insan olarak güvenlik şirketine müşteri gözüyle bakabiliyorum. İşin sırrı şurada; Dünyanın bir numaralı güvenlik şirketi ile çalışıyoruz, kurumsal bir şirket. Kurumsallık konusuna işin finansal ve insan kaynaklarını, lojistiği, prosedürel alt yapıyı, kurumsal iletişimi de katabilirsiniz. Bu kurumsal yapıyı merkeze ilave olarak şube yapısına kadar indirmek de önemli bir başarıdır.

Securitas hepsini sağlayabiliyor ve hiçbir basamakta aksama olmuyor. Securitas’ın yaklaşımı çözüm odaklıdır. Ücret politikası da önemli. Tabi ki bu politika müşteriye göre oluşur ama müşteriye göre anlamlı bir fiyat teklif etmek de bir kabiliyettir. Bu da müşteriyi anladığınızı gösterir. Çoğu güvenlik şirketi müşterinin dediğine razı olmaya çalışır. Oysa ki müşteriyi bazı noktaların aslında yanlış olduğuna ikna etmek gerekir.

Burada küçük bir nüans var. Bazıları bunu para kazanmak adına yapabilir. Bizim Securitas’la para kazanmanın çok ötesinde şeffaflığa ve güvene dayalı bir iş birliğimiz var.”

Bilgi Liderliği

Sn. Arapoğlu, Securitas’ın sektörde bilgi lideri olduğunun altını çiziyor: “Dürüst, Dikkatli, Yardımsever’i sembolize eden üç noktası; Securitas’ın global ölçekteki değerleridir. Bunun yanı sıra bilgide de lidersiniz. Gittikçe globalleşen bir ülkede ve dünyada yaşıyoruz. Dünyadaki teknolojiyi, global ya da bölgesel analizleri, ülkemize ve sektörümüze yansımalarını ve nihayetinde o sektörün bir oyuncusu olarak bizim burada nasıl kullanacağımıza, nasıl projeler üretileceğine dair globalden yerele akan bilgi akışı var. Bu yıllardır böyle. Bizim de Kanyon olarak Türkiye ile yetinmeyen, perakende trendlerini takip eden, bunu yerinde gidip gören ve inovasyonları takip eden bir yapımız var. Yani iki kurumsal yapı bu anlamda çok örtüşüyor. Güvenlik de buradan payını alıyor. Bu akışın hiçbir zaman kesilmemesini ümit ederiz.

Biz Türkiye’de bir AVM yönetiyor olabiliriz ama içinde bulunduğumuz sektör kullandığımız bütün dijital alt yapıdan yaptığımız etkinliklere, misafirlerimize olan yaklaşımlarımıza, ilgi, alaka ve iletişimimize, mağazalarımıza yapacağımız yönlendirmelere kadar; global bir iştir. Kanyon, İş GYO ve Eczacıbaşı Topluluğu’ndan aldığı inovasyon ruhuyla devamlı olarak kendini geliştirmekte olan bir yapıdadır. “İnovasyon ve Trend Takımı” ismiyle projeler ürüten geniş bir ekibimiz var. Bu ekibin sürekli global perakende tredlerini takip ederek o trendlerin Kanyon AVM’ye uygulanabilirliğini dijital bir ortamda sürekli öneren, geliştirmeye ve Kanyon’a uygulamaya çalışan bir yapısı var. Bu alanda Securitas’tan gelen ve Kanyon’a uygulanabilir projeleri gerçekleştirdik ve yeni projeler üzerinde de çalışıyoruz.

Arapoğlu son olarak tüm güvenlik yöneticilerine bir mesaj iletiyor:

Tüm Yöneticilere mesajım şudur; çözüm ortaklarını sevsinler. Onlardan kopuk, sahadan kopuk yaşamasınlar. Onların içinde, arasında olduklarında kurumsal başarı da gelir. Mekân bizim mekânımız, ama ben bu işi makamımdan yönetmeye çalışırsam olmaz. Hiçbir işte olmaz. Emirle, talimatla değil, işin mantığını vermek suretiyle kurumsal yöneticiler bu işi yönetmeliler.

Böyle olduğunda her şeyi birlikte başarır, kurum kültürümüzü dahi birlikte oturtur ve ileriye taşırız. Çözüm ortaklarının içinde olmazsanız oturduğunuz yerden bu işi yapamazsınız.”

Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz

Bize Ulaşın

An error has occurred while getting captcha image