Abdullah Güneş “İş Aşkı Başkadır” Röportajı

11 Nisan 2018 Çarşamba

Securitas sosyal medya hesaplarında 14 Şubat sevgililer gününe özel düzenlenen “İş Aşkı Başkadır” yarışması sonuçlandı! İş aşkını, en güzel fotoğraflarla anlatan Securitas çalışanları, Türkiye’nin farklı bölgelerinden fotoğraflarını bizlerle paylaştı.

Yarışma sonucunda finale kalan iki kişiden biri olan Abdullah Güneş ile yaptığımız keyifli röportaja ve ödül kazanan fotoğraflara aşağıda göz atabilirsiniz.

Merhaba Abdullah Bey, Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Abdullah Güneş, 35 yaşındayım. Evliyim. 3 çocuğum var.

Ne kadar zamandır Securitas’ta çalışıyorsunuz? Özel güvenlik mesleğini ne kadar süredir yapıyorsunuz?

Temmuz ayında 10. Senemi dolduruyorum. Bu mesleği yaptığım için çok mutluyum. Securitas’ta çalışmak bir ayrıcalıktır zaten. Herkes Securitas’ta çalışamaz. Securitas’ın değerlerini insan çalışınca anlıyor. Başka firmaları gördüğünde. Gerçi ben başka bir firmada çalışmadım ama… Güvenlik işine Securitas’ta başladım, Securitas’ta devam ediyorum.

 

Projeniz ve çalışma arkadaşlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Projemiz çok güzel. Kadınlara yönelik olduğu için özellikle daha güzel. Neden diye soracak olursanız; içerisinde çocuklar var, çocuklarla vakit geçirmek, çocuklara güvenliği sevdirmek ayrı bir zevk veriyor. Ayrı bir iş aşkı veriyor bana. Benim çocuklara olan sevgimi kat kat artırıyor diyebilirim. Çocuklara zaten düşkündüm, bu ortamda daha farklı oldu. O yüzden benim projem çok iyi. Çalışma arkadaşlarım da aynı şekilde. Onlar da yani özellikle projemizde çalışan kadınlar olduğu için, kadınlara yönelik olduğu için, kadın personelimiz onlarla ilgi alakada daha rahat davranabiliyor. Güvenlik işini rahat yerine getirebiliyor.

Güvenlik görevlisi olmak ve Securitas’ta çalışmak size neler ifade ediyor?

Securitas ile yerel bir firmayı kıyaslayamam. Kıyaslamak da mümkün değil zaten. Herkes biliyor. Türkiye’nin en büyük firmalarından birisi Securitas. Ben bunu ilk günden beri biliyorum. Şimdiki gelen arkadaşlarıma da aynı şekilde aktarıyorum. Onlar da farkındalar zaten. Gerek ücret ödemeleri olsun gerek gezi planlamaları olsun gerek yöneticileri olsun gerek yükselme imkanı olsun… Diğer şirketlerde ben bunu göremiyorum. Bizim firmamız bu konuda çok iyi. Sahadan alıp idari kadroda çalıştırabiliyor. Bu yüzden Securitas çok büyük bir firma. Lider bir firma şu anda açıkçası Türkiye’de. Benim gözümde naçizane ama gördüğüm kadarıyla bütün toplamda öyle gözüküyor. Her geçen gün de büyüyor. Ben ilk girdiğimde, 2009 temmuz ayında çalışanımız 3000, 4000 civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Şu an 12.000, 13.000’lerden bahsediliyor. Ayrıca bize sunulan sosyal medya gibi bir portalımız var. Sosyal medya kanallarımızın dışında, Çalışan Portalı’mız üzerinden de rahatlıkla iletişim kurabiliyoruz. Çalışanlar dijital ortamda şu an her şeylerini halledebiliyorlar. Sesimizi duyurabiliyoruz, maaşımızı görebiliyoruz, bordromuzu görebiliyoruz. Yıllık izinlerimizi, doktor raporlarımızı, ücretsiz izinlerimizi, hepsini oradan takip edebiliyoruz.

Müdürümüz ile telefonla konuşmadan oradan onay alabiliyoruz izin almamız gerektiğinde. Bunu başka hiçbir firmada göremezsiniz. Bu yüzden Securitas çok büyük bir firma, bunun kıymetini bilmek lazım. Bazen aksaklıklar oluyor. Bununda ortalamasını almak lazım. Bazen idari kadroda da aksaklık olabiliyor, personelde de aksaklık olabilir ama Securitas Türkiye’de emin adımlarla ilerliyor. Biz de Securitas çalışanı olmaktan gayet memnunuz. Şikâyet hattımız bile var. Örneğin anlatamadığımız bir derdimizi şikâyet hattıyla bir üst yönetime anlatabiliyoruz.

Sektöre yeni başlayan arkadaşlarımız için tavsiyeleriniz nelerdir?

Securitas’ta çalışsınlar. Eğer güvenlik işini benimsemişlerse Securitas’ta çalışsınlar. Güvenlik mesleği herkesin kaldırabileceği bir yük gibi görünmüyor aslında. Dışarıdan göründüğü gibi değil. Hatta son yapılacak iş gibi görünüyor. Bazen ortamlarda konuşuluyor “Güvenlik yapılacak iş değil.” Ama biz isteriz, aslında bizim görevimiz çok iyi. 5188 sayılı bir kanun var. Bu kanunun çerçevesinde hareket ediyor ve çalışıyoruz. Bir nevi kamu görevlisi gibi görünüyoruz. Dışarıdan bazı yerel firmaların ve başka firmaların yaptığı yaptırımlarla, çalıştırdığı güvenliklerle ilgili bazı sorunlar çıkıyor.

Örneğin medyada görüyoruz, güvenliğin farklı yansıtılmasını görüyoruz ama ben tavsiye ederim, yeni başlayacak arkadaşlara güvenlik görevlisi olarak çalışmalarını tavsiye ederim. Güzel bir iş, rahat bir iş, geleceği olan bir iş. Önyargıları hal ve hareketlerimizle, davranışlarımızla kendimizi kanıtlamamız gerekir. Güvenlik personeli olarak öncelikle ben bu işi yapıyorsam doğru dürüst yapacağım. Güvenlik görevlisi olmak neyi gerektiriyor? Duruşum neyi gerektiriyor? Hareketlerim neyi gerektiriyor? Aslında güvenlik görevlisi örnek olmalı. Güvenlik bir camekan gibidir. Securitas’ın da imaj kapıda başlar diye bir sloganı vardı. Ben Securitas’ı temsil ediyorum burada örneğin. İmaj benden başlar. Ben onu güzel kanıtlarsam farklı yerlere gidebilir.

Son olarak eklemek istedikleriniz ve Securitas ailesine söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Securitas ailesinde çalışmaktan son derece mutluyum. Gurur duyuyorum. Eminim onlar da aynı düşünceler içerisindedirler. Bunun farkındayız zaten, bunu hissettiriyorlar. Sizin buraya gelmeniz, röportaj almanız bile mutluluk verici.

Burada herkes anlayış içinde, birbirine sevgiyle, saygıyla, güler yüzle yaklaşıyor. Bu ortam insana mutluluk veriyor inanın. Yer aldığım projeden şu anda çok mutluyum. İşimi çok seviyorum. Yardım kuruluşu olduğu için daha mutlu oluyorum. İnsanları mutlu görüyorsun. İnsanlar savaştan kaçmış, özellikle kadınlar acı ve korku içinde ama buraya geldiklerinde kendilerini güvende hissediyorlar. Çocukların güvenliğini burada kendilerini koruması için olan bir kişi olduğunu bilmesi gerekiyor. O şekilde aşılıyorum ben bunları. Çocuklar mutlaka gelir, sarılır öyle geçerler.