Skip to main content

Dijitalleşme, Katma Değerli İş Alanları Yaratıyor

Securitas Türkiye CIO’su Aykut Yılmaz, güvenlikte dijitalleşmenin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, verileri analiz ederek, gerek insan kaynağının gerekse verilen hizmetin ölçümlenebilmesi sektörde fark yarattığının altını çizdi.

Yayınlandı
15 Haziran 2023 15:25

Global HR Summit 2023, 8-9 Haziran 2023 tarihlerinde İstanbul Raffles Otel’de düzenlendi. Zirvenin ikinci günündeki “Şirketlerde Dijitalleşme ve İnsan; Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?” başlıklı panelde konuşan Securitas Türkiye CIO’su Aykut Yılmaz, katılımcılara insan kaynaklarına teknolojiyi nasıl entegre ettiklerini örneklerle anlattı.

Securitas olarak 2000’lerin başında bu yana makinelerin yapabileceği işleri makinelere yaptırarak insan emeğini katma değerli işlere kullanmaya odaklandıklarını ve bunu iş modellerinin merkezine koyduklarını belirten Aykut Yılmaz, “Eskiden güvenlik görevlileri, bekçiler kocaman saatlerle gezer ve direklere asılı anahtarlar ile saatleri kurarak devriye yaparlardı. O kocaman saatler önce yerini mobil sistemlere,  şimdilerde ise görüntü işleyen kameralara bıraktı. Böylece sadece gerçekten bir güvenlik görevlisinin müdahalesini gerektiren durumlarda oraya güvenlik görevlisini yönlendirecek çözümler sunabiliyoruz”  dedi.

Yapay zeka çözümleriyle insan kaynağının sürdürülebilirliğine etkisine dikkat çeken Aykut Yılmaz, “Yapay zeka  ile özellikle güvenlik görevlilerimizin hangi projelerde uzun vadeli başarı yakalayacaklarını belirleyebiliyoruz. Biz teknolojiyi insan emeğini azaltmak yerine, daha katma değerli işlere yöneltmek olarak görüyoruz. Yapay zekanın günümüz şartlarında katma değeri düşmüş işleri yok edeceği tezinin tam tersi olarak insanları katma değerli işlere yönelteceğini düşünüyoruz. Tarihsel olarak da baktığımızda yeni teknolojilerin gelişmesi, meslekleri yok etmekten çok yeni meslek dallarının ortaya çıkmasına ve yeni iş alanların açılmasına yol açmıştır” dedi.

Daha fazla bilgi;

AA.com.tr

haberler.com.tr

Perakende.org

analizgazetesi.com.tr

paradergisi.com.tr