Skip to main content

Securitas’ın İklim Hedefleri SBTi Tarafından Onaylandı

Securitas, bu onayla birlikte emisyonlarını büyük oranda azaltacağını taahhüt ederek küresel ısınmanın 1.5°C ile sınırlı kalması noktasında adım atmayı ve sorumluluk almayı kabul etmiş oldu.

Yayınlandı
05 Ocak 2024 13:36

sbti_bike_image_600x400.jpg

Güvenlik çözümlerindeki teknolojileri ve uzmanlığıyla dünya lideri olan Securitas, Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi) tarafından onaylanan ilk uluslararası güvenlik çözümleri şirketi olarak devrim niteliğinde bir başarıya imza attı. Şirket, müşterileri ve tedarikçileri de dahil olmak üzere iklim değişikliği ile kolektif bir şekilde mücadele etmek üzere bütün değer zincirini seferber eden kapsamlı bir yaklaşım ortaya koydu. Her ne kadar emisyon değerleri az kalsa da Securitas çevre üzerindeki etkisinin sorumluluğunu tam olarak üstlenmenin değerini çok iyi biliyor.

Securitas Başkanı ve CEO’su Magnus Ahlqvist: “Söze değil, icraata bakmak gerekiyor. Securitas, kenarda oturup seyretmeyi tercih etmeyecek; bu konudaki sorumluluğunu yerine getirecek. Bu iddialı hedefimiz hem güvenli hem de sürdürülebilir bir dünya yaratma sözümüzü yansıtıyor. Güvenlik ve sürdürülebilirlik beraber yürüyen iki kavram ve SBTi tarafından onaylanması sektör liderliğimizi pekiştiren bir gelişme oldu.” Sözleriyle süreci özetledi.

Securitas mutlak kapsama giren 1, 2 ve 3 numaralı sera gazı emisyonlarını 2022 baz yılına kıyasla 2030 yılına kadar %42 oranında azaltmayı taahhüt ediyor. Bu iddialı hedef, Paris Anlaşması ile belirlenen ve Bilime Dayalı Hedefler Girişimi tarafından da onaylanan 1.5 derecelik hedefle uyumlu.

Etik ve Sürdürülebilirlik Müdürü Sune Chabert Larsen “Amacımız sadece insanları, mülkleri veya varlıkları korumak değil. Aynı zamanda gezegenimizin gelecekte de devamlılığını sağlamak  için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz. Son on yıldır CDP’ye düzenli olarak emisyonlarımızı bildirerek, 2015’te Birleşmiş Milletler Global Compact’a imza atan bir taraf olan Securitas, çevresel sorumluluğuna öncelik veren bir sektör lideri olarak konumunu daha da güçlendirmiş oldu” diyor.

Teknoloji alanındaki önemli gücü ve yetenekleri ile Securitas hem teknoloji sağlayıcıları hem de kendi içinde daha sürdürülebilir güvenlik çözümlerini ön plana çıkarmak gibi önemli bir sorumluluğa sahip. Şirket, dünyanın daha güvenli hale gelmesi için 1.5°C’lik hedefi destekleyerek, ortak bir çaba ile tüm organizasyonu bir araya getirerek eyleme dökülebilir yol haritaları oluşturmak üzere aktif bir şekilde bütün paydaşlarını harekete geçiriyor.

Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (SBTi) Hakkında:

SBTi, CDP, Birleşmiş Milletler Global Compact, Dünya Kaynaklar Enstitüsü (WRI) ve World Wide Fund for Natura (WWF) kurumları arasında oluşturulan bir ortaklıktır. 2015’ten bu yana 4.000’den fazla şirket, bilimsel ilkelere dayanarak iklim hedefleri belirledi. Bilime dayalı hedefler inovasyona önem vererek ve düzenlemelere uygunluğu sağlayarak iklimle bağlantılı riskleri azaltmak için bir çerçeve sunuyor. Çevreyi korumanın yanı sıra bu hedeflerin yakalanması verimliliği ve tasarrufu sağlıyor ve kurumları sorumlu ticari faaliyetler yürütme noktasında lider konuma getiriyor.

Daha fazla bilgi için:

“Connecting the Dots” isimli Securitas podcast’inin en son bölümünde “Sürdürülebilir işletmeler için SBTi” başlıklı konuyu dinleyebilirsiniz. https://spoti.fi/4ak9G0Q

İletişim:

Securitas Group Press Office, Carin Andersson, VP Group Communications, +46 10 470 30 20 ya da e-mail: press@securitas.com

Sune Chabert Larsen, Etik & Sürdürülebilirlik Müdürü, e-mail: sune.chabert-larsen@securitas.com

Sürdürülebilirlik

Günümüz dünyasında güvenlik koşullarının en zorlu anlarında bile sürdürülebilirlik politikamızı uyguluyoruz. Bu politikamızı, günlük operasyonlarımıza entegre ederek güvenlik sektöründe sürdürülebilirlik çalışmalarına liderlik ediyoruz.