Skip to main content

İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü

Değerli Securitas Ailesi

 

İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü olarak her zaman yaptığımız işleri ve uygulamaları gözden geçiriyoruz. İşlerimizi şirketimizin ve çalışanlarımızın ihtiyaçlarına göre nasıl ayarlayabiliriz ve bu doğrultuda mevcut iş ve uygulamalarımızı sürekli nasıl iyileştirebiliriz konusunda hem düşündük hem de çeşitli projeler ortaya çıkardık. Elbette bu konuda sizlerden gelecek fikir ve önerilere de her zaman açığız.

Bu kapsamda öncelikle daha etkin ve verimli çalışmak için süreçlerimizi olabildiğince dijitalleştirmekteyiz. En son idari kadro bordro süreçlerimizi gözden geçirerek TOEFL başvurularını yeni SMART sistemi üzerinden almaya başladık. Aynı şekilde yakın zamanda Maaş avansı, Taksitli Avans ve Sağlık Avans taleplerini ve yönetici onaylarını da Smart üzerinden yapmaya başlayacağız. Puantaj sisteminin otomatik Smart’tan Axapta sistemine akması, işten ayrılanların bildiriminin ilgili departmanlara otomatik bildirilmesi ve bunun gibi birçok bordro ve özlük işlerinde dijitalleşmekteyiz. Bu konuda değerli destekleri için Bilgi Teknolojileri Koordinatörlüğü’ne teşekkür ederim.

Stratejik İstihdam tarafında da yakın zamanda e-başvuru sistemimizde Aday Randevu Sistemi uygulamasını hayata geçirdik. Bu uygulama ile aktif iş arayışı devam eden adaylara bulundukları ilde eleman açığı olan projelerimiz ve çalışma şartları ile ilgili bir SMS göndermekteyiz. Eğer ilgilenirlerse aynı SMS metninde kendilerine iş görüşmesi için alternatif tarih ve saatler de göndermekteyiz. Adaylarımız bu alternatif tarih ve saatlerden birini seçerek iş görüşmesine gelmektedir. Bu şekilde telefonla adayları iş görüşmesine davet etmek için harcayacağımız zamandan tasarruf etmekte hem de işe alım sürecinde hız kazanmaktayız.

İyileştirme ve geliştirme faaliyetlerimiz devam ederken bir yandan da pandemi öncesi uyguladığımız ancak pandemi nedeniyle ara verdiğimiz kahvaltı organizasyonlarımızı yeniden başlattık. Ankara ve İstanbul Genel Müdürlüklerimizde ve Bölgelerimizde haftada bir kahvaltı organize etmekteyiz.   Yine pandemi öncesi uygulamalarımızdan ‘’İK ile bir Kahve’’ organizasyonlarımız Çalışan Bağlılığı Müdürlüğümüz tarafından yeniden gerçekleştirilmeye başlandı. Ancak bir farkla... Önceden çalışma arkadaşlarımızdan gelen tek taraflı taleple görüşüyorduk. Şimdi biz de İK olarak Bölgelerimizde bulunan çalışma arkadaşlarımızla görüşmek, onlarla bir araya gelip sohbet etmek için bizden de kendilerine davet gidecek.

Eylül ayı itibariyle Genel Müdürlük bünyesinde Departmanlarda çalışan idari kadro çalışanlarımızla da İK ile bir mola vermelerini isteyerek çay-kahve eşliğinde sohbet etmek üzere bir araya geleceğiz.

2022 yılının son çeyreğinde ‘’Mutluluk Seansları’’nın sonuncusu olan ‘’ Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Söyleşisi’’ ile Ekim ayında tekrar bir araya geleceğiz. 2023 yılında da farklı ve sürpriz konularımızla sizlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Grup tarafından 2 yılda bir tüm Securitas İdari ve Saha kadrosu çalışanları için yapılan ‘’Çalışan Anketi’’ bu yıl Ekim ayında yapılacak olup, ilerleyen günlerde detayları sizlerle paylaşacağız.

Yetenek Yönetimi ve Organizasyonel Gelişim tarafında 2022 Ara Dönem Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirmesini tamamladık. 433 kişi sisteme dahil edildi ve toplamda 4.092 değerlendirme yapıldı. 2022 Ara Dönem Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Puanı Türkiye ortalaması 83,92 puan ile Yüksek Performans olarak gerçekleşti.

2022 Hedef Bazlı Performans sisteminde Ocak ayında hedeflerimiz yöneticilerimiz tarafından verilmişti. Temmuz ve Ağustos aylarında Birinci Hedef Gözden Geçirme Görüşmeleri tamamlandı. Eylül ayında İkinci Hedef Gözden Geçirme Görüşmeleri gerçekleştirilecek ve aralık ayı itibariyle Hedef Kapama görüşmelerine başlanacak.

Yönetici Gelişim Programı, Şube Müdürü Yetiştirme Programı ve İnci Bölge İzdüşüm Eğitim ve Gelişim Programımız planlandığı şekilde iç eğitim, dış eğitim, uygulamalar ve Ülke Yönetimi Sohbetleri ile devam ediyor. Bölge Müdür Yardımcısı Oryantasyon ve Gelişim Programı kapsamında takip çalışması olarak Ülke Yönetimi Sohbetleri de devam eden etkinliklerimiz arasında yer alıyor.

Global LMS – Learning Hub üzerinden atanan zorunlu eğitimlerimize yoğunlaştığımız bir dönem geçirdik. Globalde takip edilen bu eğitimlerin tamamlanma durumlarını biz de yakından takip ediyoruz.

Eşzamanlı olarak eğitim program tasarım ve yenileme çalışmalarına da devam ediyoruz. IPOP - İdari Personel Oryantasyon Programının içeriklerini ve yöntemini güncelliyoruz. IPOP’ta katılımcılarımız ile oynadığımız kutu oyunumuz Bilgi Lideri Olmak oyununun ismini Securitaslı Olmak olarak değiştirdik ve oyunu hem içerik hem de tasarım olarak yeniledik. Securitaslı Olmak oyunu ile yeni işe başlayanlara Securitas kültürü ve uygulamaları hakkında güncel bilgilerin ve verilerin bu oyun aracılığıyla aktarılması amaçlanmaktadır. 2023 itibariyle yenilenmiş içeriğimiz ile İdari Kadro Oryantasyon Programımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Tüm Securitas Ailesi’ne sağlık ve başarı dolu günler dileriz.  

Başlıksız-1.png

Öyküm Gülay

İnsan Kaynakları Koordinatörü