Skip to main content

İnsan Kaynakları'nda İlk Yarıyıl

Securitas Türkiye İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü’nün 2022 ilk yarısında hayata geçirdiği faaliyetler ve süre gelen çalışmaları hakkında merak edilenleri İnsan Kaynakları Koordinatörü Öyküm Gülay bizim için yazdı.

Değerli Securitas Ailesi

2022 yılının yarısına geldik. 2022 yılında en sevindirici durum pandemi koşullarından kurtulup eski normal düzenimize dönmek oldu. Farklı lokasyonlarda ve geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren bir şirketiz, bu nedenle teknolojik imkanlardan faydalanarak Teams üzerinden bir araya gelmeye devam etsek de zaman zaman seyahatler ve toplantılarla bir arada olma imkanına kavuştuk.

2022 senesinde 55 yeni arkadaşımız aramıza katıldı. Kendilerine Securitas Ailesi’nde mutlu, huzurlu ve uzun yıllar sürecek bir çalışma hayatı diliyoruz.

Bu sene de idari kadroda eğitim ve gelişim faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam etti. Bu sene Haziran ayına kadar 2 adet çevrim içi IPOP gerçekleştirdik, 60 kişi katılım sağladı. Tepe yöneticilerini de IPOP’larımıza davet ederek bizi daha yakından tanımalarını sağlamaya çalıştık.

“2022 Securitas Türkiye Yönetici Gelişim Programı” ve “2022 Şube Müdürü Yetiştirme Programı” başladı. Bu programlar kapsamında dış eğitim olarak, Umut Ahmet Tarakçı’nın eğitmenliğinde “Koçluk ile İleri Bildirim”, Koray Çelik’in eğitmenliğinde “Satışın Şifreleri”, Tuğçe Uçak’ın eğitmenliğinde “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” ve Umut Sav’ın eğitmenliğinde “Menteeler ve Mentörler için Mentörlük Eğitimi” konu başlıklı eğitimleri düzenlendi.

“2022 Securitas Türkiye Yönetici Gelişim Programı” içinde aylık Ülke Yönetimi Sohbetleri gerçekleştirildi. 2021 yılının son çeyreğinde başlayan “Bölge Müdür Yardımcısı Oryantasyon ve Gelişim Programı” 2022 yılında da devam etti. Ülke Yönetimi sohbetleri ve iç eğitimler ile birlikte dış eğitim olarak, Tahsin Birgen’nin eğitmenliğinde 4 oturumluk “Yeni Nesil için Liderlik: Güç Kültüründen Güçlendirme Kültürüne Dönüşüm” eğitimi gerçekleştirildi.

“2022 Saha Yöneticileri Buluşmaları” oturumlarımızı Genel Müdürlükte görev yapan iç eğitmenlerimizin ve Bölge İnsan Kaynakları izdüşümlerimizin destekleri ile gerçekleştirdik, dış eğitim olarak Ahmet Akça ve Gökhan Rakıcı ile SYB’lerimizi zenginleştirdik. Bölgelerimiz tarafından yürütülecek 2022 Bölge SYB’lerimiz de Haziran ayı içinde tamamlanacak.

Haziran ayının başında 2022 yılının ilk Proje Müdürü Gelişim Programında üçüncü grup mezunlarımızı verdik.

İnci Bölge İzdüşüm Programında departmanlarımızın desteği ile mesleki gelişim eğitimlerimiz devam etti; çevrim içi gerçekleştirdiğimiz “Etkin Sanal Toplantılar” dış eğitimi ile kişisel gelişim eğitimleri sürdürüldü.

Şube kadrolarımıza yönelik hazırlanan “Temel Güvenlik Uzmanlığı Eğitim Programı” ile Prof. Dr. Sinan Canan ile  “Değişim ve Dönüşüm” başlığında ve Koray Çelik ile “Satışta İhtiyaçlara Bütünsel Bakış” başlığında dış eğitimler düzenledik, departmanlarımız tarafından yapılan detaylı aktarımlar ile eğitim programımızı tamamladık.

AFAD ile işbirliği yaparak çevrim içi olarak iki eş oturum ile “Afet Farkındalığı Eğitimi”ni gerçekleştirdik. Gelişim Programlarımız dışında dış eğitim olarak Koray Çelik’in eğitmenliğinde “Satışın Şifreleri” ve “Müzakere Teknikleri” eğitimleri düzenlendik.

Geçen sene uygulamaya başladığımız Mutluluk Seanslarından 3 seans gerçekleştirdik.  (İç İletişim ve Biz Olma, Zor Kişilikler ve İletişim, İklim Değişikliği ve Eko Psikoloji) Bu konuda da sizlerden olumlu geri dönüşler aldık.

Bu sene ve gelecek sene yapmak istediğimiz bağlılık çalışmalarımıza İLS Koordinatörlüğü ile de görüşerek devam ediyoruz. Sizlerden gelen değişik öneri ve talepleri de bu kapsamda değerlendirmeye açığız. Bu konuda değerli görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı her zaman bekliyoruz.

2022 yılı İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü açısından Northstar kapsamındaki çalışmalar ile yoğun şekilde geçti. İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü olarak mevcut iş tanımlarımızı ve yetkinliklerimizi gözden geçirdik. Bir yandan da süreçlerimiz ile ilgili analiz çalışmalarını Stratejik Değişim Yönetim Koordinatörlüğü ile birlikte yürütmekteyiz. Bu bağlamda sadece kendi koordinatörlüğümüzü değil, diğer departmanlarımızdaki ve bölgelerimizdeki süreç gözden geçirme çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Tüm bu çalışmalar ile süreçlerimizi, kullandığımız dijital platformları şimdi var olan ve gelecekteki muhtemel iş ihtiyaçlarımızla birleştirerek geleceğe hazır olmayı amaçlıyoruz.

Grup tarafında devam etmekte olan  Northstar çalışmaları kapsamında Grup seviyesinde oluşturulan yeni uzmanlıkların misyonlarını, kısa vadede ve uzun vadedeki iş planlarını düzenlenen çalıştaylarda belirledik.

Bir yandan aylık ve yıllık iş planlarımızdaki işlerimizi yürütürken bir yandan da geleceği bugünden yakalamak için sistemlerimizi iyileştirme, geliştirme faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

2022 yılının ikinci yarısının iyi geçmesini diler, tüm Securitas Ailesi’ne sağlık ve başarı dolu günler dileriz.  

image369v.png

Öyküm Gülay

İnsan Kaynakları Koordinatörü