Skip to main content

Securitas Ailesini Yakından Tanıyalım

Securitas Türkiye olarak 11 bölge ve 88 şube müdürlüğüne sahip koskoca bir aileyiz. Securitas’ın temelini oluşturan “Dürüst, Dikkatli ve Yardımsever” değerlerimiz ışığında var gücümüzle çalışıyor ve dünyanın daha güvenli hale gelmesine yardımcı oluyoruz. Bu yoğun ve verimli çalışmanın arka planında ise özveriyle çalışan güçlü bir ekiple hedeflerimize adım adım ilerliyoruz.

Bu ay ki idari bültenimizde, ilk olarak İş Geliştirme Koordinatörlüğü’ne bağlı Enerji ve Madencilik Segment departmanının müdürü olan Ünsal Kütaruk ile sohbet havasında geçen bir röportajımızı paylaşacağız.

Biz sorduk kendisi de içtenlikle cevapladı…

ÜK.jpg

Öncelikle size departmanımız hakkında kısaca bilgi vermek isterim. Departmanımız, İş Geliştirme Koordinatörlüğü bünyesinde yer almakla beraber maden ve enerji olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Departman olarak her iki sektörün gelişimi adına birçok başarılı ortak çalışmalarımız olsa da uzmanlıklarımız temel çalışma alanlarımızı belirlemekte ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Sizlerin de bildiği gibi  Securitas Türkiye olarak 29 farklı sektörde hizmet veriyoruz. Enerji ve Maden Segmenti olarak adımızdan da anlaşılacağı üzere  hizmet verdiğimiz sektörler içerisinde enerji ve maden yer almaktadır.

Departman olarak ana görevimiz ise Securitas’ın Enerji ve Maden sektöründe güvenlik çözüm modellerinin müşteri ihtiyaç ve risklerine göre geliştirilmesine öncülük ederek, başta iş geliştirme olmak üzere, katma değeri yüksek çözüm modellerinin belirlenmesi, operasyon kalitesine katkıda bulunulması, kâr marjının arttırılması gibi konulara odaklanılarak, tüm bu süreçlerin yakından takip edilmesini kapsamaktadır.

Bu bağlamda görev alanımız dahilindeki sektörel gelişmeleri, fırsat alanlarını, potansiyelleri çeşitli platformlar eşliğinde yakından takip etmek, network ağlarını etkin kullanmakla birlikte  aktif ve önem içeren platformlarda Securitas’ın temsilini sağlamak ise diğer önemli görevlerimizdendir.

Bununla birlikte Securitas’ın güvenlik sektöründeki lider rolü ve buna bağlı olarak bilgi birikimi, kendimizi geliştirmemiz adına büyük olanaklar sağlamaktadır. Securitas’ın kişisel gelişime ilişkin verdiği değer bu kazancın temel noktasıdır.

Açıkça diyebilirim ki, Securitas’ın kurum kültürü; birlikte çalışmayı öğretir, farklı görüşlere verilen değer ile özgüveni arttırır, yenilik ve değişime verilen yüksek önem çok yönlü gelişimi sağlar. Bununla birlikte Securitas’ın marka değeri ve saygınlığı biz çalışanlara kurumsal ölçekte prestij katmaktadır. Örneğin, enerji ve maden alanında dünya devleri ile iş yapmak, aynı platformlarda yer almak yaptığımız işten keyif almaya olanak sağlarken, network, kişisel gelişim, tecrübe adına da biz çalışanlarına mükemmel bir fayda sağlamaktadır.

Bilindiği gibi Securitas bugün uluslararası ölçekte tam 45 ülkede hizmet vermektedir. Buna istinaden her ülkenin güvenlik adına kendi dinamikleri ve iş yapış şekilleri bulunmaktadır. Sektörel hassasiyetler de bu dinamikler doğrultusundan ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Türkiye’nin enerji ve maden alanında önemli bir potansiyele sahip olması, ulusal bağımsızlık adına devlet politikaları ve stratejilerinde önem verilmesi ve bu alanlarda önemli yatırımcıların rol alması görev alanımızdaki sektörlerin değerini de arttırmaktadır. Tüm bunlarla birlikte Türkiye’nin mevcut güvenlik koşulları da ele alındığında yatırımların zarar görmemesi kesintisiz üretim güvenliğine karşı bakış açısını değerli kılmaktadır. Bu değer iş hacmimizi her yıl yükseltirken, enerji ve maden sektörlerinin alternatif çözüm modellerine uygun bir yapıda olması yüksek kâr marjı ile çalışmamıza da olanak sağlamaktadır.

Baktığımız da farklı ülkelerde de benzer şekilde sektörel odaklanmalar mevcuttur ve bu odaklanma o ülkelerin ihtiyaçlarına, potansiyellerine ve risk dinamiklerine göre değişiklik göstermektedir ancak Türkiye için yukarıda belirtmiş olduğum koşullar, segment yapılanmamızın doğru bir strateji olduğunun göstergesidir diyebiliriz.

Özellikle belirtmek isterim ki segment yapılanmamız Türkiye’de hiçbir rakibimizde bulunmamakta, bizdeki bu odaklanma bizzat büyük yatırımcılar tarafından takdirle karşılanmaktadır. Enerji sektöründe yeni tanıştığım bir kişinin  genelde sorduğu ilk soru “Securitas’ın enerji santralleri mi var?” şeklindedir 😊 Misyonumuzu ve neden var olduğumuzu aktardığımda Securitas adına tebrik edilmek, varlığımızın yegâne kanıtıdır.

Sözlerime son verirken belirtmek isterim ki, eminim herkes şu cümleyi birçok kez duymuştur; “Securitas bir okuldur” Evet, bence de Securitas bir okuldur hiç farkında olmasanız da size birçok şey öğretir ve çok şey kazandırır. Ama asıl heyecan verici tarafı, ne kadar farkında olursanız ve fazlasını isterseniz sizi bambaşka noktalara da taşır.

Şimdi ise Alarm İzleme Merkezi Operasyon Müdürü Kubilay Özbay’a uzaktan izlemenin faaliyet alanlarını, çalışma şeklini ve ilgili birimin güvenlik sektöründeki önemine dair aldığımız bilgiler doğrultusunda bu samimi sohbetin detaylarını paylaşacağız.

Geleceğin Güvenliğini Şekillendiren Yer: Alarm İzleme

imaged3pg.png

Departmanınız ve genel yapınız hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?

Kısaca bahsetmek gerekirse kendi içimizde Alarm İzleme Merkezi ve Arıza Servis merkezi olarak iki departmanımız bulunmaktadır. Alarm İzleme departmanımız 81 ilimizde 365 gün / 24 saat esasına göre gelen alarm sinyallerini değerlendirerek ihbar yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

Arıza Servis Merkezimiz ise; kendilerine gelen alarm sistemi/CCTV montajı, arıza kayıtları, program kontrolleri vb. işlemleri yapmaktadır. Alarm İzleme Merkezimiz 5188 kanununa ve TSE Hizmet standartlarına tabii olarak çalışmaktadır. Çalışanlarımızın tamamı bu kapsam dahilinde Özel Güvenlik Görevlisi sertifikasına ve kimlik kartına sahiptir. 

Merkezinizde kaç kişi çalışıyor? 

Merkezimizde, 49 operatör, 6 Şef ve 3 yönetici olarak toplamda 58 kişilik bir ekibiz.

Operatör ve şeflerin görev tanımında nasıl farklılıklar bulunmakta?

49 operatörümüz müşterilerimizden sistemlerimize gelen sinyallere ve telefon çağrılarına müdahale ederek görevlerini yapmaktadırlar. 6 kişilik Şef kadromuz ise operatörlerimizin rutinde yapmakta olduğu işleri kontrol etmekte ve arka planda raporlama, istatistik ve alarmlara müdahale süreleri gibi durumları kontrol etmektedir.

Günde ortalama kaç alarm alıyorsunuz?  

Bir günde ortalama 3225 adet kritik alarmı, 15150 adet ise arıza ve sistem destek sinyalini karşılıyoruz. İstenildiği takdirde anlık rapor paylaşımı, ek olarak da aylık ya da haftalık olarak sinyal raporları hazırlanıp müşterilerimize iletiyoruz.

Departman çalışanları olarak kendinizden kısaca bahseder misiniz?

2000 yılında operatör olarak Alarm İzleme Merkezine başladım. Toplamda 23 yıldır Securitas ‘ta çalışmaktayım. Bu zaman zarfında Operatör, Vardiya Amiri, Şef, Müdür Yardımcısı ve Operasyon Müdürü olarak görev almış bulunmaktayım. Bu süre içerisinde işimi her zaman itina ve hassasiyet ile yapmaya özen gösterdim. Ayrıca işimi severek yaptığımı da belirtmek isterim. Tahmin edebileceğiniz üzere operasyon, oldukça yoğun ve temposu yüksek bir departmandır. İşimi severek yapmamdan ötürü yoğunluk ve yüksek tempo beni negatif olarak etkilememekte.

Securitas Uzaktan İzleme Merkezi ile Securitas Alarm İzleme Merkezinin birleşmesi sonucunda çok daha güçlü ve kalabalık bir ekibe sahibiz. Böylesine kalabalık bir ekibe her zaman aile samimiyetinde bir ortam sunuyoruz. Bu çalışanlarımızın motivasyonunu olumlu yönde etkilerken, işimize de yüksek performans olarak yansıyor. Son derece başarılı bir ekip ile çalıştığımızı söyleyebilirim. Bu büyük ekibi yönetmenin bana oldukça gurur verdiğini de belirtmek isterim. Securitas ailesinde olmaktan çok mutluyum. İyi ki Securitas’lıyım. 😊

İşinizin en keyifli yanları neler? 

Departman olarak görevimiz, mevcut müşterilerimize vermekte olduğumuz hizmetlerimizi itinalı ve eksiksiz yerine getirmektir. Bunun sonucunda müşterilerimizin memnuniyetini, verdiğimiz hizmetin kendilerinde oluşturduğu güven hissiyatını bilmek ve ek olarak da kendilerinden aldığımız teşekkür bizleri son derece keyiflendiren yanlar diyebiliriz.

İşinizin zorlu yanları nelerdir?

Saniyeler içinde alarm değerlendirirken aynı zamanda hata yapmayı kaldırmayan bir işte çalışıyorsunuz. Müşterilerimizin güvende olmaları bize bağlı. Bunun içinde eksiksiz ve zamanında tüm aksiyonları almamız gerek. Bunun stresinin oldukça zor olduğunu düşünüyorum.

Departman olarak Securitas Ailesine vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Securitas Alarmın vitrini olan Alarm İzleme Merkezi her zaman yüksek empati duygusu ve son derece dikkatli bir şekilde müşterilerimizin can ve mal güvenliğini korurken Securitas Alarm İzleme Merkezi, Securitas’ın Son Kalesi olmaya devam edecektir.

image42c1r.png