Skip to main content

İnsan Kaynakları 2022 Yılı Değerlendirmesi

Değerli Securitas Ailesi

Bir yılı daha geride bırakıyoruz ve yeni bir yıla girecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Securitas’ın stratejisi ve hedeflerini gerçekleştirme yolunda İnsan Kaynakları olarak bu büyük ve güçlü yapının içerisinde yoğun ama üretken, verimli bir yıl geçirdiğimize inanıyorum.

Bu sene 117 arkadaşımız aramıza katıldı. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyor, Securitas’ta uzun ve başarılı yıllar diliyorum.

Her sene olduğu gibi bu sene de yoğun bir şekilde eğitim ve gelişim faaliyetlerimizi gerçekleştirdik. 2022 yılı sonu itibariyle Yönetici Gelişim Programı ile 3. dönem mezuniyetlerimizi; Şube Müdürü Yetiştirme Programı ile 9. dönem mezuniyetlerimizi; Proje Müdürü Gelişim Programı ile 4. dönem mezuniyetlerimizi kutluyoruz. “İnci Bölge İzdüşüm Eğitim ve Gelişim Programı, Saha Yöneticileri Buluşmaları, Eğiticinin Eğitimi” vb. eğitimlerimiz ile öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Securitas’a özel ihtiyaçlarımız çerçevesinde Securitas Güvenlik Akademisi tarafından hazırlanan eğitim ve gelişim programlarımız sayesinde arzu ettiğimiz bilgi, beceri ve yetkinliklere her gün daha fazla yaklaşıyor ve sürdürülebilirlikleri ile gelecekteki insan sermayesini birlikte büyütüyoruz. Bu sene Uzaktan Eğitimlerimize 8 yeni eğitim ekledik ve toplamda 57 Uzaktan eğitim programımız yer almakta.

Çalışan Bağlılığı tarafında bu sene “İç İletişim ve Biz Olma, Zor Kişilikler ve İletişim, İklim Değişikliği ve Eko Psikoloji ile Dünya Kapsayıcılık Günü ve Toplumsal Cinsiyet” konularında 4 Mutluluk Seansı gerçekleştirdik. Yaptığımız anketlerde sizlerden gelen olumlu geri bildirimleri değerlendirerek 2023 yılında da farklı konularla yine Mutluluk Seanslarımıza devam edeceğiz. ,

Securitas Türkiye’de Çeşitlilik ve Kapsayıcılık için 2022'de gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ayrıntıları ve 2023 yılında da hayata geçireceğimiz faaliyetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Geçtiğimiz senelerden farklı olarak “İK ile Bir Kahve” görüşmelerimizin konseptini değiştirdik. Geçtiğimiz senelerde idari kadro çalışanlarımızdan sadece talep edenlerle görüşme gerçekleştirirken bu sene tüm Bölgelerimizdeki idari kadro ve departman çalışanlarımızla toplu görüşmeler gerçekleştirdik. Aynı zamanda tüm bölgelerimizdeki Şube Müdürlerimizle birebir görüşmelerimiz oldu. Bugüne kadar toplamda 210 çalışanımızla görüşme sağladık. Önerilerinizi ve geliştirmemizi istediğiniz süreçlerimiz hakkında görüşlerinizi dinledik ve bu kıymetli notların tamamını değerlendirmekteyiz. Bu vesileyle kahve davetimizi kabul edip kıymetli görüşlerinizi paylaştığınız için de ayrıca teşekkür eder, 2023 yılında da İK ile Bir Kahve sohbetlerimize devam edeceğimizi bildirmek isteriz.

Yine geçtiğimiz senelerden farklı olarak yepyeni bir uygulamayı hayata geçirdik. Saha Kadrosu çalışanlarımız için onların bağlılığını ölçmek için Securitas Türkiye Saha Çalışan Memnuniyeti Aşamalı Anket Uygulamasını hayata geçirdik ve bu aşamalı anket uygulamasının ilk aşamasını Smart üzerinden tüm saha çalışanlarımıza uyguladık. Anket sonuçlarını Bölge Müdürlerimizle paylaştık. Her bir Bölge Müdürümüzle tek tek toplantı gerçekleştirerek hangi projelere ağırlık vereceğimizi ne tür geliştirmeler yapabileceğimizi görüştük, 2023 yılında anketimizin 2. ve 3. aşama uygulamalarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Uzun zaman sonra ilk defa Securitas Grup ile ortak Peakon Çalışan Anketi yayınladık. Hem saha hem idari kadro çalışanlarımız ankete katıldı. Anket sonuçlarını ve gelen yorumları yöneticilerimizle değerlendirmekteyiz ve 2023 yılında da bu anket sonuçlarına ilişkin aksiyon planlarımızı oluşturup uygulayacağız.

Çalışan İlişkileri Liderimiz ve aynı zamanda şirket psikoloğumuz da haftada en az 2 proje ziyareti gerçekleştirerek sahadaki çalışanlarımızla bire bir görüşmeler gerçekleştirdi ve oradaki arkadaşlarımıza yardımcı olurken Çalışan Bağlılığı tarafını da önemli geribildirimlerle besledi.

İşe Alım tarafında da büyük hacimli projeleri başlatma sürecinde rehber niteliğinde bir kılavuz hazırladık, içeriğinde sirkülasyon sebepleri ve çözüm önerileri, doğru operasyon faaliyetleri, doğru işe alım faaliyetleri, örnek proje başlatma süreci ve akış şeması, davranış ve yetkinlik bazlı ve ayrıca segmente (AVM, eğitim, yabancı misyon, enerji...)  özel mülakat soruları mevcut. Mevcut ve yeni başlayacak olan çalışanlarımız için çok verimli olacağını düşündüğümüz bir kılavuz oldu; birçok departman, bölge ve şube çalışanından destek aldığımız bu projenin yakın zamanda sistem entegrasyonu çalışmalarını tamamlayıp kullanımına hazır hale getireceğiz. Bir diğer yandan idari kadro işe alımları için kullandığımız kaynak sayısını çoğalttık, 2023 yılı itibariyle aradığımız yetkinlikler çerçevesinde adaylarımız için farklı uygulamalar gerçekleştireceğiz. Rehberlik uygulamasını güncelliyoruz artık yeni dönemde dijital ortamda formun doldurulmasını sağlayacağız.

2022 yılı aynı zamanda Organizasyonel yapımızı ve süreçlerimizi de gözden geçirdiğimiz bir yıl oldu. 2022 yılı ortası itibariyle ise Güvenlik Süreçleri ve Kalite departmanımızda da önemli değişiklikler gerçekleşmiştir. Eskiden bölge müdürlüklerine bağlı Bölge Şube Şeflerimiz mevcut durumda GSK Eğitim ve Denetim Uzmanı ve yine bölgelere bağlı Bölge 5188 Birim Yöneticilerimiz halihazırda GSK Uzmanı (5188) pozisyon ismiyle GSK çatısı altında çalışmalarına devam etmektedirler.

2023 yılı itibariyle MAV ve KMAR Bölge Müdürlüklerimizin birleşmesi, Batı Marmara’ya bağlı Beykent ofisin Marmara Avrupa’ya bağlanması, Güney Ege Bölge Müdürlüğümüzün Ege Bölge Müdürlüğümüzden ayrılması, Batı Marmara Bölge Müdürlüğü’nün Trakya Bölge Müdürlüğü olarak devam etmesi, Doğru Marmara Bölge Müdürlüğü merkez ofisinin Kartepe’ye taşınması ve yeni İnsan Kaynakları, İş Geliştirme departman yapılarımız ile yepyeni bir yıla giriyoruz. 

Tüm bu faaliyetlerimiz, işlerimiz aslında tek bir hedefe yönelik: Securitas’ı yaptığı işten keyif alan, mutlu, huzurlu çalışanlarıyla, vazgeçilmez değerleri, iyi bir yönetim atmosferi ve sağlam bir şirket kültürü ile geleceğe taşımak.

Bu konuda İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü olarak 2023 yılını etkin ve verimli aynı zamanda yöneticilerimizin hedeflerini gerçekleştirirken onlara İnsan Kaynakları uygulamalarımız ve araçlarımızla destek olabileceğimiz, çalışanlarımızla aktif ve açık iletişimle geçireceğimiz harika bir yıl olmasını hedefleyerek tüm yöneticilerimize ve çalışma arkadaşlarıma sağlık, mutluluk dolu harika bir 2023 diliyorum.

imageb578d.png

Öyküm Gülay l İnsan Kaynakları Koordinatörü